ANF: Dýchací systém

Dýchací systém

Funkcie dýchacieho systému
-          Výmena dýchacích plynov(O2 a CO2 /kyslík a oxid uhličitý/) – respiračná funkcia
-          Nerespiračné funkcie: formovanie zvukových prejavov pri reči, smiechu; pomocný mechanizmus pri vyprázdňovaní, pri pôrode, ochrana pred vniknutím škodlivín, kašeľ, dýchanie
Celý proces dýchania rozdeľujeme na 3 fázy:
1.Fáza: Vonkajšie dýchanie(ventilácia)
   Výmena dýchacích plynov medzi prostredím a krvou – uskutočňuje sa iba v pľúcach
2.Fáza: Rozvod dýchacích plynov
  Túto funkciu zabezpečuje krv a prebieha medzi vnútorným povrchom pľúc a bunkami tkanív
3.Fáza: Vnútorné alebo tkanivové dýchanie
   Zabezpečuje výmenu plynov medzi krvou a tkanivovými bunkami
Stavba dýchacieho systému
Dýchací systém sa skladá z dýchacích ciest a vlastného dýchacieho orgánu(pľúca)
Dýchací systém rozdeľujeme na:
1.       Horné dýchacie cesty: nosová dutina /cavum nasi/
                                         nosohltan /nosapharynx/
2.       Dolné dýchacie cesty: hrtan / larynx/
                                            priedušnica / trachea/
                                            priedušky / bronchi/
                                            pľúca / pulmo/
Horné dýchacie cesty:
Nosová dutina – je uložená nad ústnou dutinou, od ktorej je oddelená tvrdým a mäkkým podnebím. Je to priestor, ktorý sa anatomicky skladá z kostného a chrupkovitého skeletu. Vpredu je vonkajší nos, ktorý tvorí výstupok v tvári. Nosovú dutinu ohraničuje strop, dno a bočné steny. Strop tvorí čelová, čuchová a klinová kosť. Vpredu sú nosové kostičky. Dno je tvorené tvrdým a mäkkým podnebím. Vzadu prechádza nosová dutina do nosohltanu.
Dôležitou súčasťou nosovej dutiny sú prínosové dutiny – sú to otvory u dutiny v kostiach ohraničujúcich nosovú dutinu. Najväčšia dutina je v čeľusti a menšie sú v čelovej, čuchovej a klinovej kosti. Sliznica nosovej dutiny je pokrytá riasinkovým epitelom(prvá bariéra proti infekcii, riasinky zachytávajú nečistoty).
Funkcie nosovej dutiny: vdychovaný vzduch sa zohrieva na telesnú teplotu, zvlhčuje a zbavuje nečistôt, ktoré zachytáva hlien v sliznici.
Nosohltan /nasopharinx/ – je to horný úsek hltana lievikovitého tvaru, do ktorého sa otvárajú choány(otvory spájajúce nos s hltanom z nosovej dutiny)a prúdi medzi nimi z nosovej dutiny vzduch.  Je teda uložený za nosovou dutinou. Hranicou medzi nosohltanom a ústnou časťou hltana je mäkké podnebie.
Pri prehĺtaní sa svalovina mäkkého podnebia dvíha a úplne oddeľuje ústnu dutinu od nosovej dutiny. Na obidvoch stranách ústí do hltana sluchová(Eustachova) trubica, ktorá  spája stredné ucho s nosohltanom. Táto trubica slúži na vyrovnávanie tlaku vzduchu v stredoušnej dutine. Pri ústiach týchto trubíc sú nahromadené lymfatické uzlíky, ktoré nazývame nosohltanová mandľa / tonsila pharingea/ – tvorí bariéru proti vniknutiu škodlivín.
Dolné  dýchacie cesty:
Hrtan /larynx/
-       má typický rúrovitý tvar
-       je tvorený z hrtanových chrupiek
-       dolný úsek prechádza plynule do priedušnice
-       pred hrtanom a po jeho bokoch leží štítna žľaza a veľké cievy krku
-       kostru hrtana tvoria hrtanové chrupky, ktoré sú pospájané kĺbmi a väzmi
-       najväčšia je štítna chrupka, ktorá tvorí výraznú vyvýšeninu v pravej časti krku
-       pod štítnou chrupkou sa dá nahmatať prstienkovitá chrupka, ku ktorej sú na zadnom obvode kĺbovo pripojené dve hlasivkové chrupky, od nich sa k štítnej chrupke rozbiehajú dva hlasivkové väzy
-       chrupky sú z vonkajšej strany pospájané svalmi hrtanu a zvnútra sú vystlané sliznicou
-       dutinu hrtana oddeľuje od hltana hrtanová príchlopka /epiglottis/, podkladom ktorej je chrupka listovitého tvaru, ktorá tvorí hranicu dýchacích a tráviacich ciest; otvára sa pri dýchaní a zatvára pri prehĺtaní. Dôležitou funkciou hrtana je tvorba hlasu – fonácia. Pri tvorbe hlasu, sa najprv hlasivky k sebe priblížia, čím sa hlasivková štrbina takmer uzavrie – fonačná poloha hlasiviek. Nasleduje výdych, pričom sa uzavretá hlasivková štrbina vydychovaným vzduchom po otvorí a hlasivky sa od seba málo odtlačia.
Na vznik ľudského hlasu sa okrem hlasiviek zúčastňujú viaceré faktory:
-          veľkosť celého hrtanu
-          stav a rezonančná schopnosť prínosových dutín
-          činnosť svalov hrtana
-          napätie a dĺžka väzov
-          veľkosť ušnej a nosovej dutiny ako aj mäkké podnebie, ďasná, jazyk, pery a zuby
Priedušnica /trachea/
Je to trubica, ktorá nadväzuje na prstienkovitú chrupku. Tvoria ju chrupky tvaru podkovy, ktoré sú ako neúplné prstence, vzadu pospájané väzivom.  Je uložená pred pažerákom s ktorým je spojená s väzivom. Sliznica obsahuje hlienové žliazky, ktoré svojím sekrétom zvlhčujú povrch sliznice.
Priedušky /bronchi/
Sú pokračovaním priedušnice. Priedušnica sa asi vo výške štvrtého hrudného stavca delí na dve hlavné priedušky: pravú a ľavú.
Rozdelenie priedušnice na dve hlavné priedušky nazývame bifurkácia. Pravá aj ľavá prieduška vstupujú do pľúc a tam sa vetvia na menšie priedušničky – bronchioli, až vytvárajú prieduškový strom (bronchiálny strom). Koncové vetvenie priedušničiek sa nazýva respiračné vetvenie, ktoré predstavujú pľúcne mechúriky-alveoli - nimi je privádzaný kyslík do krvi a odvádzaný oxid uhličitý z krvi do vonkajšieho prostredia.
Pľúca /pulmo/
Predstavujú vlastný orgán dýchania.  Je to párový orgán nepravidelne kužeľovitého tvaru, vypĺňajúci prevažnú časť hrudníkovej dutiny. Svojou širokou základňou – bázou nasadajú na bránicu a tvarovo sa jej prispôsobujú. Laterálna plocha sa dotýka vnútornej plochy rebier.
Mediálna plocha – je miesto kde sa nachádzajú tzv. pľúcne stopky – miesto kde do pľúc vstupujú priedušky, pľúcne tepny a vystupujú pľúcne žily.
Pľúca sú hlbokými zárezmi rozdelené na laloky – toto rozdelenie je viditeľné aj na povrchu pľúc. Pravé pľúca majú tri laloky – horný, stredný, dolný.
Ľavé pľúca majú dva laloky – horný a dolný lalok. Každý pľúcny lalok sa člení na segmenty, ktoré nie sú viditeľné na povrchu pľúc. Obidve strany pľúc majú po 10 segmentov:
Pravé pľúca: Horný lalok: 3 segmenty
                         Stredný lalok: 2 segmenty
                         Dolný lalok: 5 segmentov
Ľavé pľúca: Horný aj dolný lalok po 5 segmentov
Farba pľúc je spočiatku ružová, postupne šedne vdychovaním prachu.
Konzistencia pľúc je hubovitá(špongiózna), mäkká, pružná a na reze počuť praskanie.
Pľúca sú na povrchu pokryté popľúcnicou a hrudný kôš vystiela pohrudnica. Medzi nimi je úzka štrbina, vyplnená čírou tekutinou, ktorá zvlhčuje povrch pľúc a umožňuje hladké pohyby pľúc pri dýchaní. Keby sme vybrali pľúca z hrudníka tak by spľasli, rozvinuté ich udržiava povrchové napätie ktoré vytvára spomínaná tekutina. Pľúca sú prisaté k vnútornej strane steny hrudníka, takže pri rozpínaní hrudníka sa rozťahujú aj pľúca.
Medzipľúcie /mediastínum/
Je to priestor uprostred hrudníka medzi P a Ľ pľúcami a od hrudnej kosti k chrbtici. V medzipľúci sa nachádzajú tieto orgány:
Priedušnica, pažerák, cievy vystupujúce zo srdca a vstupujúce do srdca, lymfatické cievy
Mechanika dýchania
Dýchanie (respirácia) má dve fázy: vdych /inspirium/, výdych /exspirium/
Vdych – pri vdychu sa rozmery hrudníka zväčšujú a následne nastáva pokles tlaku vzduchu v pľúcach, a do pľúc sa nasáva vzduch. Je to aktívny proces úplne závislý od činnosti dychových svalov( bránica, vonkajšie medzirebrové svaly, prsné svaly, niekedy svaly krku a chrbta. Najdôležitejším dýchacím svalom je bránica.
Výdych – je to pasívny dej, pri ktorom sa uplatňuje predovšetkým elastickosť pľúc a pružnosť steny hrudníka. Pri výdychu sa zmenšuje objem hrudníka a nastáva zvýšenie tlaku v pľúcach.
Výdychové svaly – brušné a vnútorné medzirebrové svaly sa do tohto procesu zapájajú až na konci výdychu.
Dychové objemy
Dychový objem – množstvo vzduchu, ktoré človek v pokoji vdýchne a vydýchne(okolo 500 ml).
Inspiračný rezervný objem (2000 – 3000 ml) – množstvo vzduchu, ktoré môžeme ešte vdýchnuť po normálnom nadýchnutí.
Exspiračný rezervný objem  –  množstvo vzduchu, ktoré môžeme ešte vydýchnuť po normálnom výdychu.
Vitálna kapacita pľúc – vyjadruje maximálne množstvo vzduchu, ktoré môžeme maximálne vydýchnuť, po maximálnom nadýchnutí. Je určitým ukazovateľom vo výkonnosti pľúc. Jeho hodnota u žien ja asi 3200 ml. a u mužov 4200 ml. Závisí od trénovanosti, veku, hmotnosti, pohlavia...
Reziduálny objem – množstvo vzduchu, ktoré ostáva v pľúcach, po maximálnom výdychu( až 1100 ml.)

Regulácia dýchania – dýchanie sa stále prispôsobuje meniacim sa potrebám organizmu. Hlavnú úlohu v regulácii dýchania má dýchacie centrum v predĺženej mieche. Tvoria ho nervové bunky, ktoré vysielajú rytmické podnety k miechovým nervom, inervujúce dýchacie svaly. Sťahy svalov vyvolávajú dýchacie pohyby hrudníka. Frekvencia dýchacích podnetov v pokoji sa pohybuje v rozmedzí 12- 16/min. Činnosť dýchacieho centra je automatická a ovplyvňuje ju veľa podnetov. Sú to najmä podnety, ktoré reagujú na zmeny v zložení krvi(zmena koncentrácie O2 a CO2  v krvi).

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára